• (0242) 241 11 88 - (0532) 360 26 32
  • Kılınçarslan mahallesi, 2. Sakarya Sokak No:7, 07100 Muratpaşa/Antalya

Hakkımızda

Cedrus Hotel Hakkında

Otelin yer aldığı Kaleiçi / Antalya;  Arkeolojik ve Kentsel Sit Alanı içerisindedir. Kaleiçi’nin Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi yapıları, Antalya Evlerinin en güzel örneklerini barındıran bir yer olma özelliği vardır. Cedrus Oteli’de Cumhuriyet Dönemi Kaleiçi Evlerinden biridir. Binanın 19. yüzyıl sonlarında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Konağın ilk sahibi Tevfik Işık, Antalya’ya ilk elektrik santralini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün isteği ile kuran kişidir. Bu konağı da Tevfik Işık ve ailesine hediye etmiştir. 

Yapı, otel olmadan önce uzun yıllar boyunca Kültürler Evi olarak Müze işlevi ile kullanılmıştır. Konak orijinaline sadık kalınıp restore edilerek 2019 yılında otel haline getirilmiş; 11 odası (1 sng, 8dbl ve 2 deluxe), lobi, bahçesi ve barı ile hizmete açılmıştır.

Cedrus Hotel Konumu

Otel lokasyonu itibariyle Kaleiçi’nin merkezinde yer almaktadır. Tarihi Kesik Minare’nin yanıbaşında; Hıdırlık Kulesine ve Hadrianus Kapısı’na (Üçkapılar) ise birkaç dakika yürüme mesafesindedir. Yat Limanına yaklaşık 600m ve Antalya Uluslararası Havaalanı’na 11 km mesafedir. Bulunduğu konum misafirlerine günün her saati çevre eğlence mekanları, alışveriş merkezleri, tarihi yerler ve sanatsal etkinlik alanlarına kolaylıkla ulaşım olanağı sağlar.

Otelin işletme modelinde ise ‘Geleneksel Antalya Evi’ esas alınmaya çalışılmıştır. Evin sahipleri tarafından zamanında kullanılmış antika eşyalar, yine otelin odaları ve genel alanlarında kullanılarak tarihi doku doku korunmuş ve de zenginleştirilmiştir.

Sedir Ağacı

Otelin adını aldığı CEDRUS AĞACI ‘sedir ağacı’ Akdeniz Bölgesinin bilinen en yaygın ağaçlarından biridir. Sedir Ormanları ile kaplı bir coğrafyaya ve HES (Hidro elektrik santrallerinin) yapımı esnasında kesilen sedir ağaçlarına dikkati çekmek için otelin adının CEDRUS olmasına karar verilmiştir. Sedir Ağacı kesimi yasaklanmış olmasına rağmen son yıllarda maalesef yoğun olarak kesimi yapılmaktadır. 

Eski Antalya Kaleiçi Evlerinin çoğunun yapımında SEDİR AĞACI kullanılmıştır. Sedir Ağacının kendine has bir kokusu vardır; Otelimiz ve Eski Antalya Kaleiçi Evlerinin içerisine girildiğinde en dikkati çeken şey Sedir Ağacını kendine has kokusudur. 

tr_TRTurkish